Jak przygotować jedzenie dla organizmu?
Zastanawiasz się zapewne co to oznacza. Już tłumaczymy. To, ile korzyści Twój organizm otrzyma ze składników odżywczych zawartych w Twoim jedzeniu, zależy od tego, jak bardzo jest ono przygotowane dla organizmu. Naukowo używa się określenia „biodostępności”.
Biodostępność to stopień, w jaki dany składnik jest trawiony, przyswajany i wykorzystywane przez organizm.
Makroelementy spożywcze (białka, tłuszcze i węglowodany) są wysoce biodostępne i z łatwością przyswajane przez organizm.
Mikroelementy (witaminy i minerały) oraz fitonutrienty (naturalne związki roślinne) i ich przyswajalność jest wypadkową kilku czynników. Każdy z nich może pomóc Twojemu organizmowi lepiej wykorzystać dany składnik i jego korzyści zdrowotne.
1. WYBÓR I PRZECHOWYWANIE PRODUKTÓW
Produkty, które wybierasz i sposób ich przechowywania ma kluczowy wpływ na zawarte w nich składniki odżywcze. Świeże, sezonowe owoce i warzywa, oczywiście ze sprawdzonego źródła to najlepszy wybór. Na ich wartość odżywczą ma wpływ termin zbioru, i to jak szybko trafią w Twoje ręce. Im krótszy czas transportu, tym lepiej. Mrożonki to niemal równie dobra opcja- zazwyczaj zamraża się je w szczycie sezonu, kiedy mają najwięcej korzystnych składników. Np. witamina C może zostać utracona po wystawieniu produktu na światło czy powietrze. Dlatego też polecamy wybierać całe warzywa i owoce, nie uszkodzone, żeby zwiększyć zawartość składników odżywczych.
A co jeśli chodzi o przechowywanie? Pomidory czy arbuz zachowują więcej likopenu (barwnika odpowiedzialnego za ich kolor) w temperaturze pokojowej (nie w lodówce!). Z kolei witamina C zawarta w cytrusach czy brokułach lepiej zachowuje się w chłodzie lodówki. Wspomniany likopen jest łatwiej przyswajalny przez nasz organizm, kiedy jemy pomidory gotowane, nie surowe. A ponieważ ma działanie przeciwutleniające jest to dość ważna informacja Przyswajanie luteiny (karotenoidu, który daje kolor szpinakowi czy kiwi) jest łatwiejsze, kiedy spożywamy szpinak siekany, zamiast w formie całych liści.
2. PRZYGOTOWANIE JEDZENIA
-
Siekanie produktów bogatych w karotenoidy (barwniki warzyw i owoców np. marchewki czy szpinaku) to prosty sposób na uwolnienie fitonutrientów (luteiny, likopenu czy beta-karotenu). Karotenoidy są silnie złączone z komórkami rośliny. Możesz też wrzucić warzywa do blendera dodając je do koktajlu Herbalife Nutrition Formuła 1.
Karotenoidy, a także witaminy A,D, E i K dobrze rozpuszczają się w tłuszczu. Spożywanie ich z domieszką tłuszczu zwiększa ich biodpstępność. Dlatego też podkreślamy Wam jak ważne jest przygotowanie koktajlu Formuła 1 na bazie mleka, a nie wody. Jeżeli chcesz przygotować swój ulubiony koktajl na bazie wody dodaj Protein Drink Mix. Protein Drink Mix jest świetnym sposobem na zwiększenie spożycia białka w ciągu dnia. Jedna porcja dostarcza 108 kcal i 14,9 g wysokojakościowego białka, które pomoże Tobie w budowaniu masy mięśniowej. Ponadto każda porcja zawiera również 20 witamin i minerałów. Dzięki temu będziesz mógł osiągnąć zalecane dzienne spożycie m.in. witaminy z grupy B (ryboflawinę, witaminę B12, tiaminę) i miedzi, przyczyniające się do poprawnego utrzymania metabolizmu energetycznego. Natomiast cynk i mangan pomogą Tobie w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Ponadto stosując Protein Drink Mix zredukujesz tkankę tłuszczową i wesprzesz budowę i regenerację mięśni po wysiłku.
-
Gotowanie również pomaga uwolnić karotenoidy, ponieważ w trakcie tego procesu rozpadają się ściany komórkowe. Np. surowa kapusta zawiera enzymy, które zakłócają biodostępność witaminy B1 (tiaminy). Enzymy są niszczone w trakcie gotowania, co sprawia, że tiamina jest biodostępna.
-
Produkty sfermentowane takie jak jogurt, ogórki, modne ostatnio kimchi często mają więcej składników biodostępnych. Proces fermentacji zmienia ich naturalne węglowodany, w łagodne kwasy, zwiększając dla naszego organizmu dostępność cynku, żelaza, wapnia czy fosforu. Nie od dzisiaj tez wiadomo, że kiszonki to samo dobrodziejstwo dla naszych jelit, a jelita nazywane są drugim mózgiem.
3. ŁĄCZENIE PRODUKTÓW
Genialnym pomysłem na zwiększenie biodostępności jest spożywanie odpowiednich kombinacji produktów. Zobacz jakie to proste:
-
Witamina D zwiększa przyswajalność wapnia. Połącz więc tłuste ryby i warzywa liściaste, zawierające wapń.
-
Witamina C odgrywa ogromną rolę w procesie przyswajania żelaza ze źródeł roślinnych. Gotując fasolę (bogate źródło żelaza), z pomidorami (zawierającymi witaminę C) podnosimy biodostępność żelaza dwu, a nawet trzykrotnie.
-
Czarny pieprz zawiera piperynę – związek stymulujący trzustkę do zwiększania produkcji enzymów trawiennych zwiększa biodostępność beta-karotenu i witaminy B6.
Mamy nadzieję, że tych kilka prostych wskazówek pomoże Wam w jeszcze lepszym korzystaniu z dobrodziejstw zawartych w warzywach i owocach. Pamiętajmy- im bardziej kolory jest nasz talerz, tym lepiej dla naszego zdrowia!