Węglowodany to ważne składniki diety, które w ostatnich dziesięcioleciach zaczęto potępiać. Pytanie czy naprawdę nam szkodą i powodują przybieranie na wadze?
Zacznijmy od podstawowych informacji.
Czy wiesz, czym są węglowodany?
Węglowodany to związki zbudowane z atomów węgla, wodoru i tlenu, które spalając glukozę dostarczają komórkom energii niezbędnej do działania czyli stanowią główne źródło paliwa dla Twojego organizmu. Jeden gram glukozy to cztery kilokalorie. Energia uzyskana z glukozy jest wykorzystywana do prawidłowego funkcjonowania mózgu, erytrocytów, mięśni, serca czy wątroby. Węglowodany są dla człowieka jednym z głównych składników odżywczych, dostarczając 60-70% zapotrzebowania energetycznego uzyskanego z pokarmu.
Węglowodany uważane są za materiał zapasowy. W momencie niewystarczającej ilości węglowodanów w diecie glikogen gromadzony w wątrobie może zbilansować brakującą ilość tego składnika w organizmie. W analogiczny sposób glukoza może być syntetyzowana przez organizm z białek i tłuszczu w procesie zwanym glukoneogenezą.
Gdzie je znajdziemy?
Źródłem węglowodanów są owoce i warzywa, mleko i jego przetwory, makarony, ziemniaki, produkty zbożowe tj. pieczywo, oraz niestety również te przetworzone produkty, tj. słodycze. Rośliny mogą wytwarzać węglowodany w procesie fotosyntezy, natomiast organizm człowieka nie jest zdolny do syntezy wystarczającej ilości tych związków.
Osoby na diecie, w której węglowodany są ograniczone do minimum często nie doceniają ich roli, a wręcz boją się ich spożywać. Nie powinniśmy jednak wrzucać wszystkich węglowodanów do przysłowiowego jednego worka.
Jakie węglowodany są dla nas dobre?
Oczywiście najkorzystniejsze węglowodany to te, które są najmniej przetworzone czyli te zawarte w warzywach, owocach, fasolach i produktach pełnoziarnistych. Poza węglowodanami produkty te dostarczają nam również wielu kluczowych witamin i składników mineralnych.
Jakich węglowodanów powinniśmy unikać?
Powinniśmy stanowczo unikać tych wysoko przetworzonych i oczyszczonych, zawartych w gotowych wypiekach, herbatnikach, makaronach z białej mąki pszennej, pizzy i pozostałych fast foodach. Te produkty stanowią głównie kalorie, mają niewiele wartości odżywczych. Powodują zaspokojenie poczucia głodu, ale nie stanowią wartościowego pożywienia dla naszego organizmu. Dlatego też warto zaspokajać zapotrzebowanie na węglowodany zdrowszymi ich źródłami, a wtedy dostajemy w pakiecie wiele innych składników odżywczych.
Niestety, w szczególności zauważa się tendencję do nadmiernego spożywania cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje, przetwory owocowe). Na pewno już wiesz, że to prosta droga do nadwagi, otyłości i cukrzycy typu 2. Dzieje się tak, gdy brak nam wystarczającej ilości ruchu do spożytkowania zawartej w pożywieniu glukozy. Zostaje ona przekształcona do tłuszczu, który odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego też przekąskę w postaci słodkiego batonika warto zastąpić owocem lub warzywem albo super pysznymi przekąskami Herbalife Nutrition.
Czy wiesz, że błonnik też jest rodzajem węglowodanu?
Co więcej, jest uważany za jeden z najważniejszych czynników dietetycznych. Błonnik odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu pracy jelit. Zazwyczaj niestety brakuje go w naszej codziennej diecie, a osoby dorosłe powinny spożywać aż 25g błonnika dziennie! Włącz błonnik do swojej codziennej diety, a odczujesz jego korzystne działanie. Herbalife Nutrition proponuje Tobie dwa produkty błonnikowe: tabletki lub napój błonnikowy.
W składzie pierwszego preparatu znajduje się błonnik z owsa oraz:
- natka pietruszki,
- kwiaty hibiskusa i pomarańczy,
- proszek z nasion kopru.
Błonnik w tabletkach warto stosować wraz z wybranym koktajlem odżywczym F1 oraz multiwitaminami F2, co pozwoli na optymalną kontrolę wagi ciała. Należy przyjmować dwie kapsułki podczas każdego z trzech posiłków dziennie. Poprzez 6 tabletek dostarczysz organizmowi 3 gramy cennego błonnika.
Nie lubisz połykać tabletek? Spróbuj napoju błonnikowego o smaku jabłkowym. To niskokaloryczny sposób na dostarczenie 5g błonnika w każdej porcji. Składa się z błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, nie zawiera cukru i sztucznych słodzików. Jedna porcja produktu zawiera 5 g błonnika i 18 kcal. Błonnik jest pobierany z 6 naturalnych źródeł: owsa, jabłek, cytrusów, soi, kukurydzy i cykorii. Możesz go przygotować z wodą lub ulubionym koktajlem Formuła 1.
Kluczowe korzyści napoju błonnikowego to:
- 5 g błonnika w każdej porcji
- 6 naturalnych źródeł błonnika
- 18 kcal/porcja
- Zero cukru
- Bez sztucznych słodzików
- Zawiera oba rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny
- Można przyrządzić go z wodą lub ulubionym Koktajlem Formuła 1
Pragniesz odżywiać się zdrowiej i zredukować masę ciała? Zastąp dwa posiłki dziennie koktajlem Formuła 1 o wybranym smaku i uzupełnij dietę o błonnik. Porcja koktajlu Formuła 1 to 4g białka.
To proste! Zrób pierwszy krok i zadbaj o siebie.
Masz pytania? Czekamy na Ciebie!
Twój Partner Herbalife Romana i Marek Dąbrowscy